Czym właściwie jest układ endokannabinoidowy i za co odpowiada?

W ciągu ostatniego stulecia nastąpił niesamowity rozwój nauk medycznych i sposobów zdobywania wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu. W ten sposób ludziom udało się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Okazuje się jednak, że wiele aspektów działania naszego ciała wciąż może być owianych tajemnicą, a naukowcy nadal odkrywają zaskakujące fakty. Czym jest układ endokannabinoidowy, na co wpływa i co wiemy o nim na pewno?

Podsystemy funkcjonowania organizmu

Działanie ludzkiego ciała można opisać jako skomplikowany system złożony z różnych podsystemów. Informacje na temat wielu z nich przekazywane są już w szkołach. Chyba każdy uczył się kiedyś budowy układu krążenia, czy układu trawiennego. Układ endokannabinoidowy ze względu na większe skomplikowanie wciąż nie jest przebadany tak dobrze, jak wymienione powyżej. Jednak pewne informacje na temat jego funkcjonowania zostały już potwierdzone badaniami.

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy to w uproszczeniu związki chemiczne, które oddziałują na receptory kannabinoidowe istniejące w ludzkim organizmie. Jako związki organiczne występują naturalnie w organizmie człowieka (endokannabinoidy) oraz w roślinach (głównie konopiach). Umieszczone w ciele receptory reagujące na wpływ opisywanych substancji oraz ich powiązania z różnymi funkcjami organizmu, tworzą właśnie układ endokannabinoidowy. Wyróżniamy dwa rodzaje receptorów kannabinoidowych – CB1 i CB2.

CB1 to receptory ośrodkowego układu nerwowego. CB2 to receptory peryferyjne systemu endokannabinoidowego.

Potwierdzone funkcje układu endokannabinoidowego

Choć na temat układu endokannabinoidowego wciąż nie wiemy wielu rzeczy, naukowcom udało się potwierdzić jego oddziaływanie na szereg funkcji życiowych. Wiadomym jest, że wpływa on na regulację gospodarki energetycznej i aktywność motoryczną. Poza tym, stymuluje ośrodki nastroju, motywacji, głodu i sytości. Działanie receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2 wiąże się również z regulacją wielu procesów neurologicznych związanych z gospodarką hormonalną i procesami immunologicznymi. 

Kannabinoidy egzogenne wsparciem układu endokannabinoidowego

Mimo, że na temat omawianego układu wciąż prowadzone są badania, szereg procesów, z którymi się wiąże powinien wzbudzić zainteresowanie zadbaniem o jego funkcjonowanie. Jedną z substancji bezpiecznych, która nie wykazuje działania narkotycznego jest CBD – kannabinoid, który obficie zawierają konopne olejki. Na liście pewnych i potwierdzonych oddziaływań tej substancji na układ endokannabinoidowy znajdują się między innymi leczenie zaburzeń lękowych, uzależnień, psychoz i epilepsji. Stosowany jest również jako wspomaganie terapii wielu chorób. Układ endokannabinoidowy związany jest z wieloma istotnymi procesami zachodzącymi w organizmie, dlatego warto zainteresować się jego funkcjonowaniem.